Czcionka
Wersja kontrastowa

Aktualności

Stok narciarski przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie nie będzie w tym sezonie otwierany.

Stok narciarski przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie nie będzie w tym sezonie otwierany. Wiosną na górce obok hali Globus powstanie wielofunkcyjny tor rowerowy.

WARUNKI TECHNICZNE
Stok Globus Ski jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce zlokalizowanych w centrum dużego miasta. Przekłada się do bezpośrednio na możliwości przygotowania i utrzymania obiektu w okresie zimowym.

Należy pamiętać, że temperatura w mieście jest o 2-3 stopnie wyższa niż na terenach leżących wokół miasta – w otwartej przestrzeni, gdzie są ulokowane inne stoki w naszym regionie. Dodatkowo armatki śnieżne na stoku Globus Ski są zasilane wodą ze studni głębinowej, która jest o kilka stopni cieplejsza od wody z otwartych zbiorników wodnych, jakimi dysponują stoki usytuowane na otwartej przestrzeni. To sprawia, że zarządcy konkurencyjnych stoków mogą rozpoczynać naśnieżanie i utrzymywać warstwę śniegu nawet w czasie, gdy w Lublinie nie jest to możliwe.

Do rozpoczęcia i prowadzenia sztucznego naśnieżania lubelskiego stoku konieczne są ujemne temperatury (co najmniej -3/-5 stopni Celcjusza) przez kilka kolejnych dni i nocy. To pozwala na zamarznięcie wierzchniej warstwy gruntu na stoku, a to nieodzowny element  utrzymania właściwej struktury śniegu po naśnieżeniu i możliwości jego ratrakowania. Dopiero po zamarznięciu gruntu możliwe jest rozpoczęcie naśnieżania, które dla przygotowania minimalnej warstwy śniegu pozwalającej na jeżdżenie na nartach i snowboardach zajmuje minimum 5 dni i nocy – pod warunkiem ujemnych temperatur.

Do tego wszystkiego należy podkreślić zmiany pogodowe, które obserwujemy w ostatnich latach. Zimy są coraz cieplejsze, a mroźnych dni i nocy jest mniej niż we wcześniejszych dekadach.

BILANS FINANSOWY
W ostatnim sezonie (2017/2018) stok Globus Ski był czynny przez 15 dni (26-28.01.2018 r. oraz 24.02-07.03.2018 r.).  W tym czasie z obu wyciągów skorzystano 3109 razy. Przychody stoku z tytułu korzystania z wyciągów i wypożyczalni sprzętu wyniosły 29 281,24 zł.

Tymczasem koszty stoku Globus Ski w skali roku sięgnęły 436 431,57 zł. Najwięcej pieniędzy pochłonęły: podatki i opłaty – ok. 140 tys. zł, usługi obce (w tym dzierżawa ratraka i armatek śnieżnych) – ok. 97 tys. zł, wynagrodzenia pracowników – ok. 90 tys. zł.

Strata Globus Ski w skali roku przekroczyła 400 tys. zł. Bilans poprzednich lat funkcjonowania stoku jest podobny.

PRZYSZŁOŚĆ
Z uwagi na wszystkie poruszone powyżej aspekty zarząd MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie podjął decyzję, że stok narciarski przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie nie będzie w tym sezonie otwierany.

Jednocześnie zapadła decyzja, że na górce obok hali Globus powstanie wielofunkcyjny tor rowerowy.

MOSiR prowadzi intensywne rozmowy z przedstawicielami środowisk rowerowych, a także lubelskich klubów sportowych, które są zainteresowane zaangażowaniem się w ten projekt. Liczymy na to, że efekty tych rozmów będziemy mogli przedstawić na początku przyszłego roku.

W toku tych prac została już opracowana koncepcja nowego obiektu, która zakłada stworzenie w tym miejscu trzech tras do jazdy m.in. na rowerach górskich o różnym stopniu trudności. Dodatkowo chcemy również stworzyć trasę biegową.

Obiekt ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Prowadzone są już nawet rozmowy na temat zawodów rowerowych rangi ogólnopolskiej, które miałyby się odbyć na lubelskim torze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Z nowego obiektu będą korzystali zawodnicy lubelskich klubów i stowarzyszeń rowerowych, ale będzie on dostępny przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców Lublina, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w jeździe na rowerze czy bieganiu w bardziej wymagającym, górskim terenie.

Tego typu obiekty powstające systematycznie w całym kraju cieszą się dużą popularnością. Liczymy na to, że podobnie będzie z torem obok hali Globus.

Na skróty do najważniejszych działów

Nasi sponsorzy

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności .
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.